Mai fac o facultate
S-au întâmplat mai multe lucruri în ultimii ani.
Primul e că mi-e dor de zona academică. Sigur, mai citesc diverse cărți academice, dar îmi lipsește o comunitate pusă pe aflat lucruri noi.
Al doilea lucru e că la muncă m-am trezit cu un val de pasionați de AI și proiectele mele s-au transformat din „vrem calitate” în „vrem să faci treaba asta mai repede și mai prost, dar ca să ne prefacem că totul e bine o să facem întâi o traducere cu AI!”
E destul de dificil să le explici unor oameni care nu vorbesc româna că traducerile respective sunt deseori idioate fără să suni de parcă ești anti-tehnologie, dar o să vă zic vouă. O foarte mare parte dintre traduceri trebuie corectate, majoritatea trebuie corectate destul de tare, unele sunt imbecile și un număr surprinzător de mare sunt gherle date în așa fel încât să nu te prinzi ușor. O să vă zic o traducere imbecilă. În context de cumpărături online, butonul de încheiat comanda („checkout”) era tradus ca „semn de bifare”. Vă ziceam acum 2 ani că AI-ul ne va sărăci - ei bine, se petrece.
Al treilea lucru e că m-am apucat să învăț programare. Prima facultate la care am dat a fost mate-info la UniBuc, dar din motive diverse m-am lăsat de ea foarte repede și am făcut filologia. Pentru că în ultimii ani am dat de oameni pasionați de domeniile lor și pentru că îmi rezerv dreptul să fac ce am eu chef cu viața mea, am revenit la programare.
Una peste alta, am ajuns la concluzia că am dispoziția și mijloacele să mai fac o facultate. Noroc că am ajuns la concluzia asta în august, pentru că multe facultăți au o sesiune de admitere și în toamnă. Am apucat să-mi strâng toate actele necesare, m-am înscris la secția de Informatică Aplicată a Facultății de Matematică și Informatică a Universității Transilvania din Brașov, am fost admisă și în curând vor începe cursurile.
–
Am trecut prin tot procesul de admitere exclusiv online. UnitBv are informații bine structurate despre programele de studii, calendarul admiterii și nu numai pe site-ul de Admitere. Am putut să văd inclusiv fișele de disciplină cu ce anume se predă, bibliografii, structura examenelor.
N-o să neg; îmi fac puțin griji pentru orele de matematică. Am fost mereu bună la matematică… dar au trecut aproape 20 de ani de când am și participat la o oră de matematică. Pe de altă parte, acum am la dispoziție tot internetul dacă vreau să caut informații suplimentare, ceea ce nu era mai complicat acum 20 de ani. (Exista internetul și atunci, dar existau mai puține resurse solide și ușor de găsit.)
În schimb, interfața pentru înscrieri este ciudată rău.
Trebuie să încarci fișiere - dar apar mereu de parcă nu le-ai fi trimis, ci doar ai fi pe cale să le trimiți. Îmi apar instrucțiuni despre cum să-mi finalizez înscrierea, deși sunt deja admisă și mi-am confirmat locul.
Pe site-ul principal nu există un link direct către rezultatele sesiunii din septembrie, ci există în continuare textul:
Situația ocupării locurilor la data de 04.09.2025 poate fi găsită AICI și este configurată în aplicația de admitere. Vă recomandăm să vă actualizați opțiunile de înscriere în intervalul 05.09.2025 - 10.09.2025, ora 13:00, când aplicația va conține toate locurile disponibile pentru sesiunea septembrie 2025.
Există o pagină de Rezultate de unde poți merge la rezultatele pe facultăți individuale. De acolo am ajuns pe 16 septembrie la rezultatele admiterii și la informația că trebuie să achit prima tranșă din taxa de școlarizare dacă vreau să-mi confirm locul.
Pentru că puteam să jur că am văzut ceva cum că dosarul trebuie depus fizic, m-am plimbat prin toată pagina de înscrieri să aflu ce, m-am uitat pe Google, am verificat din nou site-ul principal, și până la urmă m-am dus direct la secretariat cu toate actele fizice pe care le aveam, moment în care am aflat că trebuia să mai duc și o fotografie pentru legitimație și să prezint și certificatul de naștere în original - „așa cum scrie pe site”.
„Unde pe site?” am întrebat cu înfrângere în priviri. Nu văzusem așa ceva nici pe pagina principală despre procedura de admitere, nici în zona de înscrieri.
„Acolo unde sunt afișate rezultatele.”
M-am dus, am verificat. Răspunsul nu era aici. Era aici.
În fine, toate bune, mi-am făcut poză, mi-am dus certificatul de naștere la verificat, totul e gata. Sunt iar studentă.
Altfel, clădirea Facultății de Matematică și Informatică arată ca un liceu preluat de Universitate pentru că aveau nevoie de spații noi. Un hol lung, secretariatul la parter unde poate fi găsit ușor - sunt complet dezamăgită. E școlăresc. E simplu. Păi, ce-i asta? Cum simți că trăiești și că ești într-adevăr într-un ciclu de învățământ superior dacă nimic din clădirea facultății nu-ți dă cu virgulă?
Pe vremea mea, când am ajuns la Limbi și Literaturi Străine în București și am intrat în sediul din Pitar Moș, am simțit cu adevărat că trăiesc. Pe hol era o statuie ciudată căreia îi schimbase cineva capul cu al lui Eminescu. Pe holul unde erau sălile de la japoneză era o cadă părăsită. Ca să ajungi la bibliotecă trebuia să urci un etaj și pe urmă să cobori la subsol. Ba chiar și mai târziu, în anul doi, am avut surprize. Am aflat că există un secretariat de engleză la ultimul etaj, în spatele depozitului improvizat de calculatoare care așteptau să fie aruncate, într-un capăt de hol, după o ușă pe care n-am îndrăznit s-o deschidem, dar de care era atârnată o cutie poștală care nu mai părea să fi fost verificată de câțiva ani. În cutia aia poștală a trebuit să ne depunem noi cererile pentru opționale!
Dar… N-am explorat toată clădirea. Poate că la etajul unu sau la etajul doi există un Eminescu pe cruce atârnat inexplicabil de ușa băii - în fond, speranța moare penultima. (Da, penultima. Ultimul moare nemuritorul Eminescu.)